menu Menu
Čtvrtá moc
By marek Posted in Blog on 13. února 2010 0 Comments 2 min read
Létání s miminky Previous Kronika Páralů Next

Superpolitické konstelace

POZN: na tento miniblog se na původních stránkách respektího blogu snesla neuvěřitelná smršť komentů: https://paral.blog.respekt.cz/ctvrta-moc/

Máme moc zákonodárnou, moc soudní a moc výkonnou, jak víme z hodin občanské nauky.
A moc to nepomáhá, co?
Co tedy ještě čtvrtá moc?

Čtvrtá moc by se mohla jmenovat třeba Procesní nebo i úplně jinak. Mohla by to být třeba Podmínka moci nebo…
Dobrá, nejdřív vysvětlím.

Skupina, která věnuje část svého času práci sama na sobě, je ve zbývajícím čase schopna vykonat více práce než skupina, která se věnuje pouze plnění úkolu. Vztahy v takové skupině fungují, jsou ‘promazané’ vzájemnou zkušeností, která zároveň obrušuje nesmiřitelné rozpory (jako bychom někdy ani nebyli lidé a z jedné planety).

Jiná studie věnující se internetovým komunitám říká, že pokud se sejdou lidé stejného zaměření, po čase se jejich názory sejdou na té nejradikálnější verzi.

Když zkombinujeme tyto a třeba některé další znalosti (Jako třeba o hormonálních změnách v tělech (politických) alfasamců), pak je jasné, že stávající politické hřiště si žádá reformu.

Nechci plést dohromady úplně všechno a lkát nad nedostatkem pokory (což je ale přesně, o co tu jde), tak zůstanu na zemi a navrhuji konkrétní krok:

Ustavme čtvrtou moc ve státě – moc, která se bude starat o mocné.
Taková moc fakticky nebude mít žádnou moc, spíše naopak. Její jediná moc by byla v tom, aby mocné pravidelně vytrhovala z jejich slonovinových věží moci, ideálů a stranických klubů a stavěla je před jejich vlastní lidství.

Každý politik a jiný mocnář by se pravidelně a povinně účastnil náhodně či záměrně nesourodě a pestře vytvářených skupin osobního růstu, vzájemného naslouchání, teambuildingů či snad by takové týmy kosily horské louky nebo prováděli jinou bohu a lidem libou činnost spojenou s cílenou prací se skupinovou dynamikou.

Nebo třeba s rodinnými konstelacemi, například i na politická témata:-)

Taková moc by se zodpovídala například přímo a pouze prezidentovi, který by jmenoval její členy jednak z řad starších a zkušených terapeutů a z řad zasloušilých a vysloužilých(!) členů tří předchozích mocí.

Blog


Previous Next

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Cancel Odeslat komentář

keyboard_arrow_up Arc's